Mačka je lovec

03.10.2011 15:02

Mačka je lovec a s tým nič neurobíme. Jediné, čo vieme, je akceptovať túto prirodzenú vlastnosť. Ak ste takí útlocitní, že vám trhá strdce nad ulovenou myšou či vtáčikom, nie ste vhodnými kandidátmi pre chov a spolužitie s mačkou.

Ak aj tak túžite po tomto zvieratku, tak vám zostáva chov výlučne doma a tomu samozrejme treba prispôsobiť aj výber mačičky. Nemusí to byť zrovna mačka z nejakého kľudného plemena. Aj medzi domácimi cicami sa nájdu také, ktorým pokoj a bezpečie bytového prostredia vyhovuje.

 

Prečo o tom píšem? Natrafila som totiž na jeden príbeh nešťastného kocúra, ktorý bol za svoju loveckú zdatnosť potrestaný trestom najťažším - smrťou. Tu je ten príbeh, ktorý rozpáva Penelope Smithová v knihe Zvířata mluví, v skratke:

Jeden manželský pár dostal ako darček malého kocúrika, ktorého si obľúbili. Ako kocúr rástol, začal zabíjať malé vtáčiky. Proste ich ulovil, doniesol domov a tam ich zožral. Panej to pripadalo byť hrozné. Snažila sa kocúrika od lovenia odnaučiť, hrešila ho, ale čím viac vyvádzala, tým viac sa kocúrik snažil a nosil úlovky ďalej a dokonca viac. Pani to nedokázala preniesť cez srdce, lebo jej bolo vtáčikov ľúto. Nakoniec nechala kocúrika utratiť.

Príbeh má svoju pointu. O svojom ťaživom zážitku s nepolepšiteľným kocúrikom sa rozprávali v reštaurácii pri obede. Autorka knihy si neskôr uvedomila, že pani si dala na obed kura. Hovorila o tom, ako jej kocúrik lovil tie nešťastné vtáčiky, ale popritom ona bez ľútosti a so samozrejmosťou konzumovala iného vtáka. Penelope Smithová píše:

"Pravděpodobně si nikdy neuvědomila fakt, že nepřímo přispěla k zabití toho ptáka, aby mohla poobědvat. Její kocour na sebe vzal zodpovědnost za zabití ptáku přímo a otevřeně.

Kolik lidí by asi jedlo maso, kdyby museli zabít krávu, kuře či prase samo? Pochybuji, že by něco takového provedla ta žena z restaurace. Ano nechala zabít svého kocourka (pochopitelně to za ni udělal někdo jiný), protože žral ptáky - a už je o čem přemýšlet."

Na prirodzený lovecký pud mačiek sa treba dívať z pohľadu ich prirodzenosti, Nikdy nie z pohľadu našich názorov a presvedčení, čo je a čo nie je správne. Pretože odsúdiť zviera za to, že koná prirodzene je jednoduché, ale potom by sme sa mali aj my odsúdiť:-) - aj my konzumujeme "ptáčky", akurát si dávame pred oči ružové okuliare "My sme ich predsa nezabili!"

Takže ak vám vaša mačka či kocúr prinesie na priedomie myš, vtáka, či inú korisť, akceptujte tento akt ako nevyhnutnú súčasť mačacieho sveta. A keď vám mačka svoju korisť donesie ako dar, chváľte a ďakujte. Mačky to robia radi, lebo majú pocit, že sa musia o vás starať ako revanš za to, že sa staráte o ne.

A, áno, potichu a nenápadne darček zlikvidujte. Mačka vás nebude kontrolovať, čo ste s jej darčekom urobili:-)

Diskusná téma: Mačka je lovec

mačka ako škodná

Jano 15.06.2018
Keď mačka chodí zabíjať iné naše malé zvieratá, voľne žijúce na našej záhrade, beriem na seba zodpovednosť za odstránenie tejto mačky priamo a otvorene. Som lovec mačiek a s tým nič neurobíme...

Re:mačka ako škodná

Ján 17.05.2021
Niektorý človek netoleruje ani človeka, nie to zviera ktoré sa správa prirodzene. Príroda s týmto dvojnohým necitlivým tvorom nikdy nebude v poriadku. Najväčšia škodná je práve tento riaditeľ sveta.

Pridať nový príspevok


 

 

Kontakt

Helena Jakubčíková dona Sandtnera 13
Pezinok
helacat@gmail.com