Mačka a žinčica

14.09.2011 20:19

Zdá sa vám spojenie mačky a žinčice divné? Možno si niekto povie, že prečo nie. Mne sa však zdá viac než divné.

Kamarátka bola koncom augusta na dovolenke a jednou zastávkou bol a známy spod Tatier v Hybe. Na dvore bolo malé mača. Už z prvého pohľadu bolo jasné, že neprospieva. Na otázku, čo je tomu mačiatku, dostala odpoveď: "Veď, keď som ho pred dvoma týždňami doniesol bolo zdravé a krásne a potom sa tak spustilo."

"A čím ho kŕmiš?" - nasledovala otázka skúsenej chovateľky mačiek, ktorá už šípila nejakú zradu.

"Nóóó šak žinčicou a mliekom. Čo príde." - a bolo vymaľované. Malé mačiatko až príliš skoro zobrané od mamy, odkázané na žinčicu. No, bŕŕŕ´!!! Nečudujem sa, že neprospieva.

Mladý muž dostal pucung a prednášku o stravovaní mačiek - mäsožravých to stvorení.

 

Netvrdím, že mačky mlieko a žinčicu nesmú. Vlastne ich milujú, ale aby to bola ich jediná strava? Ak mača prežije túto starostlivosť, tak si neskôr prilepší živou ulovenou potravou, ale ....mno, ak teda prežije!

 

Mlieko, žinčica, rožok plávajúci v kravskom mlieku - to sú ešte aj dnes delikatesy, ktoré majú mačke dodať silu a energiu. S plnou vážnosťou a láskou sa dá miska na dvor a hladné stvory sa hneď zhrčia okolo.

To, čo už gazdovia nevidia je, ako sa s tým mliekom vysporiada mačací organizmus. Áno, je pravda, že mačky mlieko milujú, ale nevedia ho vo všeobecnosti stráviť. Potom bolí bruško, pôsobením črevných baktérií vzniká množstvo plynov, pretože mačací organizmus nevie rozkladať mliečny cukor. Mlieko v brušku kvasí a následne bývajú hnačky a keď sa to skombinuje aj s červíkmi v brušku (veď načo odčervovať!), tak je to prílišný nápor na organizmus. Nečudo, že sa pridružia choroby a následne, ak sa situácia zanedbá, aj celkové vyčerpanie.

 

Moje mačky, a aj to nie všetky, majú mlieko radi, ale dostávajú ho zriedka a v malom množstve - skôr im dám acidko, či kyslé mlieko alebo trošku tvarohu. Ak vôbec. Aj ja som tieto potraviny prestala konzumovať a teda aj kupovať. Už nie sú tím čím bývali. Najmä mlieko. 

Moja rada:

  • dospelá mačka mlieko nepotrebuje
  • ak jej chcete mlieko a iné mliečne výrobky dávať, tak len ako pochúťku. Nikdy nie ako náhradu za stravu.
  • ak spozorujete u mačky hnačku po požití mlieka, tak je to signál, že mlieko treba z mačacieho jedálnička úplne vylúčiť 
  • kravské mlieko je lepšie nahradiť kozím alebo ešte lepšie špeciálnym "mačacím mliekom" - doporučujem pre mačiatka, dospelé mačky sa bez neho zaobídu

A ozaj, ešte jedna vec na záver: keď už chcete mačke dávať mlieko, nikdy ho nedávajte ako náhradu za vodu! Veď aj v našom ľudskom jedálničku sa mlieko považuje za potravinu a nezarátava sa do pitného režimu.

Diskusná téma: Mačka a žinčica

cialis recomendation

Nicypiozy 23.06.2021
<a href=https://vslasixv.com>buy lasix[/url]

cialis no prescription canada

Nicypiozy 05.06.2021
<a href=https://gcialisk.com/>cialis online cheap[/url]

Pridať nový príspevok


 

 

Kontakt

Helena Jakubčíková dona Sandtnera 13
Pezinok
helacat@gmail.com