Liečiteľ na zamatových labkách

09.12.2012 20:42

Medzi obdivovateľmi mačacích krások je všeobecne známe, že mačky sa používajú v tzv. felinoterapii, t.j. pri liečení ľudí prostredníctvom mačiek. K tomuto účelu sú vyberané kľudné a hlavne priateľské zvieratá, zvyknuté na cudzích ľudí a ich dotyky. Je dokázané, že hladením mačky dochádza k celkovému uvoľneniu organizmu. A čo tak poskytnúť podobným spôsobom pomoc mačke? Ponúkam vám jeden typ - skúsenosť s "človekoterapiou" venovanou mačičke. Mačička Maličká vtedy nebola v poriadku. Zrazu nemohla vyskočiť ani na stoličku či do postele. Bolestínsky sa krčila a schovávala pred ostatnými. Dnes je znova sebavedomá a priznávam aj rozmaznaná mačka. Pomaly mačací penzista. Nuž už jej ťahá na 12 rokov. Nedobre zrastená zlomená labka jej síce bráni prekonávať väčšie výškové rozdiely, ale do postele či na okennú parapetu sa dostane bez problémov. Keď sme samé, tak si kedykoľvek masáž vyžiada. Ako? Reč tela je jednoznačná. Ľahne si na chrbát a významne sa na mňa pozerá a niekedy ma vyzve aj slovne ľahkým zavrkaním:-)

Na začiatku leta v roku 2010 s ňou však pomaly začala lúčiť. Vyhliadky neboli vôbec ružové. Tu je príbeh tak, ako som vtedy napísala.

 

Masáž mačky – felinoterapia naopak

Masáž sa vo všeobecnosti považuje za príjemný zážitok spojený s uvoľnením. Rôzne typy masáží sú prospešné pre zdravie človeka. Ale o tom nemá byť tento článok.

Skúšali ste niekedy masírovať svojho zvieracieho kamaráta?

Dotyk je príjemný a liečivý. Hladenie jemnej srsti mačky navodzuje pocit kľudu a uvoľnenia. Pradenie mačky tento príjemný pocit ešte zosilňuje. Mačka pôsobí ako taký malý liečiteľ. Jej vlastnosti, samostatnosť, ale najmä prítulnosť a radosť z maznania sa často používajú vo felinoterapii.

Čo však, keď liečenie potrebuje mačka sama? Áno, veterinár ju prezrie, vyšetrí všetko čo treba a naordinuje liečbu. Vy však môžete urobiť viac než len postupovať podľa pokynov veterinára. Dokonca môžete chorobám predchádzať. Ako? V knihe od Evy Geelen Magie koček som našla krásny návod na navodenie energetickej výmeny medzi mačkou a jej človekom pomocou dotyku rúk – hladenie, položenie dlaní na telíčko mačky. Celé tajomstvo liečivého dotyku spočíva v aktívnej pozornosti a myšlienke pomôcť. Keď som to pred pár rokmi čítala prvýkrát, tak som sa len zasmiala. Fajn, zaujímavé. Dnes však doporučujem. Čo ma presvedčilo?

Moja Mačička Maličká sa stala mojou liečiteľkou v čase, keď som nemohla v noci spávať. Boli to ťažké noci. Aby som sa zbavila ťaživých čiernych myšlienok, skúšala som v polosede čítať obľúbenú knihu, ale akosi to nešlo. Bola som príliš rozrušená. Vtedy si mi Maličká zvykla ľahnúť na brucho, pričom vystrela predné labky na moju hruď do polohy sfingy a vážne sa mi dívala do očí tým svojim nepreniknuteľným pohľadom. Čakala, kým odložím zbytočnú knihu a začnem ju hladiť po bokoch. Keď som tak spravila, spokojne zložila hlávku na labky a privrela oči. Držala som dlane voľne na jej bokoch a moja myseľ sa pozvoľne stišovala a upokojovala. Napätie mizlo a ani neviem ako, skĺzla som zľahka do ríše snov. Ráno som sa zobúdzala odpočinutá a svieža. Maličká buď ležala, spokojne oddychujúc, na svojom obľúbenom mieste pri mojom vankúši alebo na parapetnej doske okna.

Maličká má dnes desať rokov a teraz jej ja oplácam liečiteľskú starostlivosť. Keď bola mladšia, nemala v láske prílišné a hlavne dôverné maznanie. Dnes si to užíva plnými dúškami. Nuž, ozývajú sa jej staré zranenia a napokon ani mačka, hoc má tých povestných deväť životov, starnutím nemladne.

Maličká si dokonca masáž a energetickú výmenu sama vyžiada. Ak sa nemám k činu, tak sa hodí o zem a natrčí bruško s jasným signálom v očiach „prosím poškrabkať, pohladiť“. Zaujímavé je, že na bruško sa jej nikdy nesmelo siahať a teraz ho sama ponúkne na hladenie a jemnú masáž. A ako to robíme?

Maličká sa postaví chrbtom ku mne a nechá sa vyhladkať pozdĺž chrbtice rýchlymi a pevnými pohybmi dlaní. Zvyčajne zdvihne aj hlavičku, aby som ju vyškrabkala pod bradou a pod ušami. Potom sa zvoľna sa zosunie na chrbát a ak nechám ruku na jej chrbte, ona si podsunie zadnú labku tak, aby sa moja ruka presunula na jej bruško, pričom zadné labky nechá naširoko rozhodené. Dlaň ruky nechám položenú zľahka na brušku a druhou rukou ju buď hladím po brušku smerom k hrudníku alebo mi prednými labkami a natočením hlavy naznačí, že sa mám venovať masáži hlavy, brady a priestoru okolo uší. Patrične sa pri tom natočí a labužnícky si to užíva.

Keď má dosť, jednoducho sa pretočí a zľahka vstane. Procedúra sa môže opakovať toľkokrát, koľko je času a vôle mačky oddávať sa príjemnostiam.

Pri tejto masáži sa energeticky dopĺňame, lebo si navzájom dávame príjemnú, až by som povedala meditatívnuJ, chvíľku. Výrazným bonusom je fakt, že Maličkinej zdravotné problémy ustúpili. Naviac sa upravilo aj jej ťažké a bolestivé krívanie kedysi operovanej zlomenej labky, kvôli ktorému už nedokázala vyskočiť ani na posteľ a hrozila jej komplikovaná operácia bez zaručeného výsledku. Po mesiaci intenzívnej starostlivosti zase obrazne povedané „skáče cez kaluže“ a hlavne do postele a aj teraz mi leží na písacom stole, na ktorý si sama vyskočí. Dokonca aj jej srsť je hladšia, hustejšia a hodvábnejšia.

Možno sa zasmejete, ale nestojí to za vyskúšanie? Minimálne sa ešte viac upevní láskyplné puto medzi vami a vašim štvornohým kamarátom. 


 

 

Kontakt

Helena Jakubčíková dona Sandtnera 13
Pezinok
helacat@gmail.com